A szakoktatás területén diploma nélkül is lehet karriert építeni! Egyes szakmákban a tevékenység végzéséhez elengedhetetlen, hogy mesteri minősítésed legyen, más szakmákban pedig – ahol nincs főiskolai szint – a mesterlevél jelenti a szakma csúcsát, a diplomát. Mesterként taníthatsz is, ha fontos számodra az utánpótlás kinevelése, szívesen adod át tudásod és szívesen vennéd körbe magad diákokkal. Akik nem mellesleg a későbbiekben dolgozóid, beosztottjaid, alvállalkozóid is lehetnek! Nem csak pénzben célszerű befektetni, munkaerőben is!
Vállalkozásodat is segítheti tanulók fogadása. Az állam lehetőséget ad arra, hogy egy mesteri fokozatú végzettséggel rendelkező vállalkozás akár 12 tanuló gyakorlati oktatását is felvállalva a szakképzésbe bekapcsolódóan működhessen. Ebben az esetben a hallgatóid szakképzési munkaszerződéssel az Szktv. szabályainak megfelelően dolgoznak, amit természetesen az állami kvótarendszer finanszíroz és kompenzál.
Az új rendszerben a tanuló sikeres szakképesítő vizsgája esetén még Te is, mint szakoktató jogosulttá válsz az egyszeri sikerdíjra. Ami szakmánként változó, és akár több százezer forint is lehet. Így nem csak a tanuló, hanem a felkészítője is motivált az eredményes szakmaelsajátításban. Hogy hogyan működik mindez, abban a Magyar Kereskedelmi Iparkamara teljes körűen ad felvilágosítást (https://mkik.hu/ ).
És hogyan lehetsz Mester?
Egy erre irányuló képzést kell elvégezned, majd vizsgát tenned. (Vizsgadíj van, összegéről
Ki jelentkezhet mestervizsgára?
- Aki a rendeletben kihirdetett mestervizsga követelményben feltételként meghatározott szakmai képesítéssel rendelkezik és azt közokirattal vagy annak hiteles másolatával igazolja.
- Az adott szakma mestervizsga követelményében meghatározott szakmai gyakorlattal rendelkezik, és ezt hitelt érdemlően igazolja.
FONTOS: a jelentkezés időpontjában az adott szakmában kell dolgozni! A szakmai gyakorlati idő az előírtaknak megfelelően az alábbi alátámasztó dokumentummal igazolható:
- 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás, vagy
- EVNY lekérdezés, vagy
- a nyilvántartásba vételt tanúsító igazolás, az ügyfélkapu rendszerből lehívott adatokkal, vagy
- cégkivonat.
Mint minden képzés esetében itt is a tanfolyami és vizsgadíjat befizeti.
Mesterképzésre/vizsgára kizárólag annál a területi kamaránál lehet jelentkezni, amelynél a vizsgára jelentkező által képviselt vállalkozás (tulajdonosa, alkalmazottja) regisztrációra került, vagy a jelölt lakcímkártya szerint igazolt lakóhelye, tartózkodási helye van. Az életvitelszerűen külföldön lakó, magyarországi címmel nem rendelkező jelentkező bármely területi kamaránál jelentkezhet
A mesterképzési és mestervizsga szabályzat, vizsgadíj befizetésének leírása, a mestervizsga követelmények és a mesterképzési programok az alábbi linken elérhetők: mkik.hu