Gyakran ismételt kérdések
Felnőttként szakmát iskolapadba ülés nélkül nem egyszerű szerezni. Alapszakmákat már csakis szakképző intézményeken keresztül tanulhatunk. Egyéb módon szakmai képesítő vizsgára felkészítő képzés formájában juthatunk szakmai végzettséghez. Ilyen képzéseket hirdetnek a különböző felnőttképző cégek, és azok csakis az illetékes miniszter által nyilvántartásba vett Programkövetelmény és a vonatkozó jogszabályok szerint Képzési Program alapján indíthatók. A Képzési Program mindig a felnőttképző saját tulajdona és a felnőttképzést szabályzó hatóság által elfogadott.
A Programkövetelmény pedig tartalmazza a szakmai képzés bemeneti, tartalmi és kimeneti követelményeit, a képesítő vizsga megszervezéséhez szükséges feltételeket, azok követelményeinek és vizsgatevékenységeinek részletes leírását. Tehát a független vizsgaközpontokban e szerint a dokumentum szerint kell teljesíteni. A mi képzéseink is ehhez igazodnak. Erre építjük a felkészítést és sok esetben a saját „házi” vizsgáinkat is a vizsgakövetelményeknek megfelelően állíjuk össze. Mert nekünk fontos, hogy aki hozzánk jelentkezik, megkapja a képzésünkkel azt a tudást, amire szüksége van.
A tanfolyam elvégzéséről a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerből (FAR) kinyomtatott tanúsítványt adunk és csak ezzel lehet szakmai képesítő vizsgára jelentkezni független vizsgaközpontokba. Ebben segítünk!
Tanfolyamainkon, ha a képzés sikeres elvégzésének feltételei teljesülnek, a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerből (FAR) kinyomtatott tanúsítványt adunk. Az államilag engedélyezett, programkövetelmény alapján szervezett és részszakma megszerzésére irányuló képzéseink esetében a tanfolyam végén mindig, az államilag nyilvántartott, bejelentett tréningein esetében pedig nem feltétlenül van záróvizsga. Ez a képzési programokban meghatározott módon a tudásmérést igazolja és szükségessége esetén az adott képzési tájékoztatóban mindig közzétesszük.
A tanúsítvány nem ad szakképesítést! A tanfolyamainkon tett záróvizsgák nem pótolják a szakképesítő vizsgát! A képesítő bizonyítvány megszerzéséhez a Tanúsítvánnyal egy, a képzőtől független vizsgaközpontban kell vizsgára jelentkezni. Oktatóinkkal igyekszünk teljes körűen az órákkal, a tananyaggal és a záróvizsgával is segíteni a sikeres szakmai vizsgára való felkészülést.
FONTOS: Szakképesítő bizonyítvány szükséges a szabályozott szakmákban munkakör betöltéséhez, illetve vállalkozói tevékenység végzéséhez. A szabályozott szakmák listájáról, rájuk vonatkozó jogi előírásokról a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara információs portálján (KAVIR) tájékozódhat. Link
Alapszakmákat csakis iskolarendszerben és szakképző intézményekben, részszakmákat pedig a szakképzőn kívül a felnőttképzők szervezésében megtartott képzéseken is el lehet sajátítani.
Szakképzőben ingyenesen, de hosszabb időtartamban és kötöttebb feltételekkel lehet tanulni. Ebben az esetben a képzés vizsgabizottság előtt szakmai vizsgával zárul.
A tanúsítványt adó részszakmai képzéseink ezzel ellentétben rövidebbek, szabadabbak, de tartalmukat tekintve azonos követelményekre épülnek. A képzés záróvizsgával zárul, ami nem azonos a szakképesítő vizsgával, bár tartalmában a képesítő vizsga követelményének megfelelő. A képzés kapott tanúsítvánnyal lehet a felnőttképzőtől független vizsgaközpontban szakmai képesítő vizsgára jelentkezni.
A képzés a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerbe (FAR) bejelentett és nyilvántartott képzés. Minden olyan képzés sorolható ide, amely nem kapcsolódik szakmaszerzéshez. Azaz a tanfolyam végén megszerzett tanúsítvánnyal nem lehet képesítő vizsgára jelentkezni és ott szakképesítő bizonyítványt szerezni! A képzés elvégzéséről a FAR rendszerből kinyomtatott tanúsítványt adunk. Bár ez nem tanúsít szakképesítést, de a képzés során elsajátított ismeretekkel és kompetenciákkal a sikeresen végzett résztvevők alkalmassá válhatnak bizonyos szakterületi munka és vállalkozói tevékenység végzésre is, amennyiben ezt jogszabály nem tiltja. A képzés szakmai/készségspecifikus tartalmát bemutató igazolást igény szerint kiadjuk. A képzés elvégzése és a FAR tanúsítvány megléte szakképesítő vizsgára való jelentkezésre nem jogosít.
A képzés elvégzéséről Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerből (FAR) kiállított tanúsítványt adunk, melynek birtokában lehet jelentkezni a felnőttképzőktől független vizsgaközpontokba szakmai képesítő vizsgára.
A felnőttképzőnek a vonatkozó jogszabály szerint az ügyfél kérésére képzés zárását követő 60 napig áll módjában a Tanúsítványt utólagosan kiadni. (11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról) Ezt követően a Pest Vármegyei Hivatal felügyelete alatt álló rendszerből nem lehet a képzés elvégzését igazoló dokumentumot (vagy annak másolatát) újból lekérni.
Szakmai képzések esetében a képesítő vizsgára bocsátás feltétele a Tanúsítvány megléte, vagyis az előírt elméleti és gyakorlati képzési tartalmak sikeres teljesítése. A képzés szakmai tartalmát bemutató igazolást igény szerint kiadjuk, amely azon túl, hogy igazol, segítheti a beszámítást más képzések esetében vagy munkakörökbe való beillesztést. Bizonyos (szabályozott) szakmák esetében csak képesítő bizonyítvánnyal lehet szakmunkát vállalni, vállalkozást indítani.
A szabályozott szakmák listájáról, rájuk vonatkozó jogi előírásokról a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara információs portálján lehet tájékozódni (link), vagy az Iparkamara területi illetékességű (általában megyeszékhely) ügyfélszolgálatai adhatnak telefonos, illetve személyes megkeresésre teljes körű információt.
Bizonyos képzések esetében a képzés megkezdésekor vagy legkésőbb a szakmai gyakorlat megkezdéshez szükséges egészségügyi alkalmasságot igazoló dokumentum, amelyet a résztvevőnek magának kell beszereznie, saját költségén. A szakmai alkalmassági vizsgálatot kizárólag Foglalkozás – egészségügyi Szakellátó intézmények végezhetik. A vizsgálat eredményéről Szakmai alkalmassági orvosi véleményt állítanak ki. Sem háziorvos, sem alapellátó foglalkozás-egészségügyi orvos nem állíthat ki ilyen orvosi alkalmassági szakvéleményt.
Foglalkozás – egészségügyi szakellátó intézmények listáját minden év februárjában a foglalkozás-egészségügyi szerv által frissítésre kerül és az aktuálisan érvényben lévőt a Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Főosztály ezen a linken elérhetővé is teszi: https://www.nnk.gov.hu
FONTOS: A listában szereplő intézmények nem mindegyike fogad magánszemélyeket, ezért célszerű a választott intézménnyel telefonon egyeztetni. A vizsgálat díjáról képző intézményünknek nincs információja, az aktuális összegekről szintén az adott (illetékes) szakellátó intézmény ad tájékoztatást.
Vonatkozó jogszabályok:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99800033.nm
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0400040.esc
Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer, amelyben a felnőttképző a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően az induló képzéseiről és azok résztvevőiről szintén előírt jogszabályok meghatározásai alapján (kötelezően!) adatokat szolgáltat. A képzéseinkhez használt dokumentumaink formailag és tartalmilag is ezeknek az előírásoknak megfelelőek, bennük a FAR-ral azonos adat és tartalom kerül rögzítésre. Erről tájékoztatást kap minden érdeklődő (lásd: Adatkezelési nyilatkozat dokumentumai) és a végleges jelentkezésének beküldésével hozzá is járul az adatainak tárolásához, kezeléséhez.
2020 szeptembertől a Szakképzési Híd programot a Dobbantó program és a műhelyiskolai képzés váltotta fel és a tanulók mellett a felnőttek felzárkóztatására is lehetőség nyílik a program kapcsán.
A Program keretében a szakképző iskola előkészítő évfolyamán alapkompetencia-fejlesztés történik, amelynek célja, hogy az alapfokú végzettséggel nem rendelkező, 16. életévüket már betöltött fiatalokat felkészítse a szakmatanulásra. Így ez a speciális képzési forma alternatív tanulási utat biztosít az általános iskolát el nem végzőknek az alapfokú végzettség és egy részszakma megszerzéséhez.
A programban egyéni fejlesztéssel mentor tanárok segítik a tanulást, a képzés sikeres elvégzését.
Ezt követően a tanuló/képzésben részt vevő tovább léphet a műhelyiskolai képzésbe, ahol 6-24 hónap alatt részszakmát tanulhat. A szakmai ismeretek elsajátítása után államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsító bizonyítvány szerezhet, ami legalább egy munkakör betöltésére képesít.
További részletes leírás: ikk.hu
Az OKJ-s targonca tanfolyam megszűnt, helyette a 54/2021.(IX.5.) ITM rendelet szerint kell végezni a képzést. A sikeres vizsgával nem OKJ-s bizonyítvány, hanem egy Gépkezelői jogosítvány szerezhető, amelybe azoknak a targonca típusoknak a kódszámát írják be, amelyre a jelentkező vizsgázott. Ha valaki a korábbi rendelet szerint már szerzett megfelelő OKJ-s bizonyítványt, akkor az elmélet alól felmenthető. A Gépkezelői jogosítványt Magyarországon az egész országban elfogadják, külföldi munkavállalás esetében az elfogadásról információt kell kérni a külföldi munkáltatótól.
A képzések tekintetében kétféle lehetőség kínálkozik vállalkozás indítására:
- Olyan tevékenységre lehet vállalkozást indítani, amelyhez nem szükséges semmilyen dokumentum megléte. Sem tanúsítvány, sem szakképesítő bizonyítvány. Az más kérdés, hogy ha főként szolgáltatásra építed a vállalkozásodat, nem árt, hogy ha az adott témában vannak ismereteid és még valamivel alá is tudod támasztani a szerzett képességeidet, készségeidet. Erre kiválóak a Tanúsítványok.
- Olyan szakmára építenéd vállalkozásod, amely vizsgaközpontban megszerzett szakképesítő bizonyítvánnyal tudsz csak elindítani. A végzettséggel végezhető ipari és kereskedelmi tevékenységű szakmunkák listája a 34/2021. (VII. 26.) ITM rendelet szerint meghatározott (1. számú melléklet). Itt utána tudsz nézni, hogy a meglévő végzettségeddel indíthatsz-e önállóan vállalkozást vagy sem.
Amennyiben vállalkozhatsz, a következőt kell tenned:
Az önálló vállalkozás indítását a vállalkozás székhelyén – a kamarai regisztrációt követően – az illetékes önkormányzatnál be kell jelenteni, egyébként más jellegű engedély (pl. szakhatósági) nem szükséges.
És ha az építőiparban tervezel céget indítani, akkor ez is érvényes rád:
Minden Magyarország területén kivitelezői munkát végző egyéni vagy társas vállalkozásnak regisztrálnia kell az MKIK által vezetett kivitelezői névjegyzékbe.
A regisztrációk az https://mkik.hu oldalon online is elvégezhetők. További információkért a területi MKIK (Magyar Kereskedelmi Iparkamara) ügyfélszolgálatát keresheted. Illetve fordulj a könyvelődhöz.
Sajnos, a jelentkezési lapon a végzettségi szintek megadását a FAR kéri, azzal a megfogalmazással, amit ott olvashatsz. Mivel mi nagyon kevés esetben kérjük be a bizonyítványokat, így rád van bízva, melyik lehetőséget jelölöd be az adatlapon.
Így tudod beazonosítani a legmagasabb iskolai szintedet:
- Végzettség nélkül: nincs meg a 8 befejezett osztály.
- Általános iskolai végzettség: 8 befejezett osztály.
- Középfokú végzettség és gimnáziumi érettségi (gimnázium): megvan a gimnáziumban szerzett (nappali, esti) érettségi bizonyítvány.
- Középfokú végzettség és középfokú szakképesítés (szakgimnázium, szakképző iskola, szakiskola):
középfokú végzettség és középfokú szakképzettség (technikum) - felsőfokú végzettségi szinté és felsőfokú szakképzettség (felsőoktatási intézmény)
- felsőoktatási szakképzés (felsőoktatási intézményben szerzett mesterfokozat)
Bejegyzés megosztása
Aktuális híreink
Szeretnél mester lenni? Van rá lehetőséged!
Tudtad?
Szereted a gyerekeket? Válassz dajka képzést!
Induló képzések
Aktuális hírek, események
Képzeld el a Dajkák varázslatos világát, ahol minden nap egy kaland!
Képzeld el, hogy minden nap lehetőséged van arra, hogy részt vegyél egy kisgyermek életében, és segíts neki felfedezni a világot! Ez az, amit a dajkák élete jelent: egy varázslatos világot, ahol minden nap kalandokkal és élményekkel teljes.
Gondoltad volna? A gyógypedagógiai asszisztens sokoldalú munkalehetőséget kínál. Mutatjuk!
Ha szeretnél olyan pályára lépni, amely fantasztikusan izgalmas, rengeteg elhelyezkedési lehetőséget kínál számodra, ahol minden nap kihívásokkal találkozol, és lehetőséged van segíteni másoknak a fejlődésükben, akkor a gyógypedagógiai asszisztens pályája neked szólhat!
Szeretnél mester lenni? Van rá lehetőséged!
A szakoktatás területén diploma nélkül is lehet karriert építeni! Egyes szakmákban a tevékenység végzéséhez elengedhetetlen, hogy mesteri minősítésed legyen, más szakmákban pedig – ahol nincs főiskolai szint – a mesterlevél jelenti a szakma csúcsát, a diplomát.
Az AI alkalmazása a vállalati marketing munkában tréning
Kinek ajánljuk a képzés elvégzését? Neked szól, ha szeretnéd optimalizálni és modernizálni vállalati marketingtevékenységeidet a